İngilizce’yi öğretmek ve öğrenmek: TOEFL sınav rehberi

Popüler inanışın tersine, TOEFL testinden iyi bir skor almak çok kolay olabilir. TOEFL gözünüzü korkutuyor olabilir, ancak ana hatlarını ve stratejisini öğrenince, ne kadar üstesinden gelinebilir olduğunu keşfedeceksiniz.

TOEFL düşündüğünüz kadar kolay olabilir ancak siz yine de boşvermemelisiniz. Gözden geçirirken bu testin aslında ne kadar ciddiye alınması gerektiğinin farkına varacaksınız. Geçmenin sırrı, sınavın ne ile ilgili olduğunun bilinmesi ve buna ne kadar hazır olduğunuz ile ilgilidir.

TOEFL sınavı:

TOEFL 130 ülke tarafından tanınan internet tabanlı bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. Üniversiteler ve farklı bir çok enstitü uygunluğu ve İngilizce becerisini ölçmedeki isabeti nedeniyle bu testi tercih etmektedir. Test tüm bölümlerinde akademik İngilizce kullanır.

TOEFL testinin 4 kısmı,

1. Okuma

Bu kısımda adaylara okumaları için akademik pasajlar verilir. Yaygın olan konular, sanat, tarih, sosyal bilimler, bilim ve teknolojidir. Bu alanlarda uzman olmak gerekmez çünkü soruların cevapları pasajda yer almaktadır ve iyi bir kelime bilgisi burada epey işe yarayacaktır.

2. Dinleme

Bu kısımda birkaç dinleme parçası bulunur, yaygın olarak diyaloglar ve sınıf tartışmaları biçiminde gelir. Sorular dinleme parçasının ardından sorulur. Adayların iyi bir dinleme ve not tutma becerisine sahip olmaları gerekir.

3. Konuşma

Adaylara altı adet görev verilir. Bu görevler iki alt kısma ayrılır, bağımsız ve bütünleşik konuşma. Görevler önceden kayıtlı halde gelir ve yanıtlar test esnasında kaydedilir. İyi özet çıkarmak ve temiz bir telaffuz konuşma testinde çok önemlidir.

4. Yazma

İki adet yazma görevinin tamamlanması gerekir; bağımsız ve bütünleşik. Adayların bütün bir makaleyi yazması için onlardan kullanmalarını istediklerin kesin bir kelime sayısı bulunmaktadır. Dilbilgisi, farklı sözcüklerle açıklama yetisi ve kelime bilgisi iyi bir skor almada yardımcı olacaktır.

TOEFL için ipuçları:

* Mümkün olduğunca erken sınav için kayıt olun. Sınav olmak istenen tarihten 3 ay önce test için yerinizi ayırtmanız önerilir, böylelikle hazırlanmak için yeterli vaktiniz olacaktır.

* Çok sayıda İngilizce materyal okuyun. Okumak bazen sıkıcı olabilir ancak kavrama ve kelime bilgisinin gelişmesinde faydası vardır.

* Dilbilgisine bir göz atın. Test için gerekli ve hatırlanması elzem olan kesin dilbilgisi kuralları vardır. Fiil zamanları, bağlaçlar, cümle yapısı ve hatta noktalama kurallarına dikkat edilmesi gerekir.

* İngilizce konuşmayı bolca pratik etmeniz gerekir. Bunu yapabileceğiniz fırsatlar yaratın. Bu telaffunuz ve dille ilgili olan özgüveninizi artırmakta işe yarayacaktır.

* TOEFL çalışma sınıflarına katılın. Bunlar bu teste hazırlanmada yardımcı olmak üzere tasarlanmış sınıflardır. Hergün bir alıştırma günüdür ve haftalık küçük sınavlar dersteki ilerleyişi ölçmede yardım eder.

* İyi bir hazırlık adaylar için şarttır. İyi hazırlandıysanız ve sınava dair özgüveniniz yerindeyse bu test sizin için kolay olacaktır.